Polacy szybko się bogacą, ale od zamożnych państw Europy Zachodniej nadal wiele nas dzieli. Ponadto mamy różne wyobrażenia na temat „bycia bogatym”, co wiąże się z silnym zróżnicowaniem społecznym.
Średnie wynagrodzenie w 2017 roku wyniosło 4 271 złotych brutto, a zatem około 3 000 złotych netto W badaniu przeprowadzonym na zamówienie Deutsche Banku Polacy uważają za bogatego człowieka, który zarabia na rękę ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie. To tzw. dolna granica zamożności.
Osoby, które pracują za minimalną pensję, około 1 530 netto miesięcznie, za bogacza uznają osobę zarabiającą około 5-10 tysięcy netto. Tak twierdzą jednak zwykle ludzie młodzi, w wieku od 18. do 30. roku życia. Jednak ludzie w wieku dojrzałym i z wyższym wykształceniem skłaniają się ku twierdzeniu, że o zamożności świadczy zarobek około 50 tysięcy złotych netto. Różnica jest zatem naprawdę ogromna!
Przeciętny Polak ma własne mieszkanie, ale niewiele oszczędności, które mógłby przechowywać na lokacie lub umiejętnie pomnożyć. Wiele zależy jednak od regionu, w którym mieszkamy. W Warszawie różnice w dochodach są mniejsze – tu zarabia się najwięcej, ale też życie kosztuje dość sporo. Nierówności majątkowe to w Polsce standard, a poza tym większość nieruchomości czy wartościowych akcji należy do wąskiej grupy obywateli.
(KKw / fot. Pixabay/cc0)