W mediach społecznościowych nasze prawa autorskie – jak w całym Internecie – muszą być chronione! Tymczasem wielu internautów czuje się bezkarnie wobec cudzej własności.
Internet to obecnie najpopularniejszy sposób na wyszukanie informacji, ale daje znacznie więcej możliwości. Możemy zamieszczać tu wpisy, wrzucać zdjęcia i wideo… Jednak internauci często czują się bezkarni i zachowują się tak, jak w wirtualnym świecie prawo autorskie nie obowiązywało.
Wiele osób kopiuje cudze teksty, pobiera zdjęcia czy prezentacje i zamieszcza na swoim profilu lub stronie. Warto wiedzieć, że prawo chroni wszystkich autorów, także w Internecie. Autorskie prawa majątkowe są ograniczone w czasie i zbywalne, z kolei osobistych nie można utracić – są niezbywalne w czasie i sami też nie możemy się ich zrzec.
Nikt nie ma prawa wykorzystywać cudzych utworów – muzycznych, tekstowych czy innych – bez zgody ich autora. Grozi za takie działanie odpowiedzialność karna i cywilna, co zwykle oznacza grzywnę, ew. pozbawienie wolności do 2 lat. Jeśli zaś „złodziej” czerpał korzyści majątkowe, może mu grozić do 5 lat.
Co jeśli zamieszczamy zdjęcia czy filmy np. na Facebooku? W regulaminie wyrażamy zgodę na wykorzystywanie naszych dzieł przez różne osoby. Możemy co prawda wybrać inny profil niż publiczny – jeśli klikniemy prywatny, mniej osób będzie miało wgląd w to, co zamieszczamy.
(KKW / Fot. Pixabay/cc0)