Prawa autorskie w Internecie

Prawa autorskie stanowią zbiór uprawnień autora i chronią jego interesy. Upoważniają go też do decyzji co do korzystania z jego dzieła. A jak wygląda kwestia prawa autorskiego w Internecie?

Warto znać podstawy na temat ochrony praw autorskich w Internecie, gdyż funkcjonowanie w sieci, korzystanie z licznych serwisów i praca będą wtedy znacznie łatwiejsze. Będziemy też dostrzegać przejawy łamania praw autorskich, do czego dochodzi bardzo często. Internet nie ogranicza dostępu do swego bogactwa, ale wymaga rozsądku i uczciwości.
Korzystanie z Internetu może mianowicie naruszać wybrane normy prawne – często te, które dotyczą praw autorskich. Internet to miejsce, gdzie łatwo można publikować i rozpowszechniać materiały – teksty, zdjęcia, filmy, piki muzyczne. Nie zawsze dzieje się to za wiedzą i zgodą autora danego dzieła czy produktu.
Złamaniem prawa autorskiego jest np. powielanie treści z innych stron internetowych, kopiowanie artykułów, zamieszczanie cudzych zdjęć. Jest na to jednak sposób – trzeba podać źródło.
Warto też dodać, że jest wiele sposobów i narzędzi, które utrudniają pobieranie i rozpowszechnianie cudzej pracy – np. laik nie pobierze i nie skopiuje pliku czy tekstu. Zabezpieczenia te mają charakter techniczny i chronią prawa autorskie. Jeśli jednak ktoś naruszy nasze prawa autorskie, możemy złożyć pozew do Sądu Cywilnego. Nie są to proste sprawy, gdyż w Internecie łatwo pozostać anonimowym – mimo to warto walczyć o swoje prawa.

READ  Kolejne zmiany w social mediach

Post Author: Isomedia