Od 2011 roku możemy składać przez internet deklaracje podatkowe bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Do katalogu deklaracji, które obowiązywały wcześniej, doszły kolejne: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a i PIT-28.
W ubiegłym roku drogą internetową bez podpisu kwalifikowanego rozliczyło się prawie 300 tysięcy osób. To coraz popularniejszy sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Po pierwsze omija nas droga do urzędu, po drugie nierzadko stanie w długich kolejkach, po trzecie – PIT możemy wysłać nawet kilka minut przed północą. Zwrot podatku również otrzymamy szybciej niż składając zeznanie tradycyjną metodą.
Kto przekazuje 1 procent?
Jeśli chcemy przekazać 1 procent podatku, musimy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym wpisać nazwę organizacji, którą chcemy wspomóc i jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym. Resztę zrobi za nas naczelnik urzędu skarbowego.
Jak wynika z badań, jedna czwarta Polaków deklaruje przekazanie 1 procenta. Są to przede wszystkim osoby między 30 a 40 rokiem życia, z wykształceniem wyższym i średnim, najczęściej urzędnicy lub menadżerowie, mieszkający w miastach i zarabiający średnią krajową. Największą popularnością cieszą się fundacje pomagające chorym dzieciom oraz hospicja. Kryterium przeznaczenia datku jest wiarygodność i przejrzystość zasad, według których funkcjonuje organizacja.
Spośród ponad 7 tysięcy organizacji pożytku publicznego można wybrać tylko jedną.
(MW / fot. Pixabay/cc0)