Paliwo z plastiku?

Coraz wyższe ceny paliw sprawiają, że szukamy alternatywnych rozwiązań. Polska firma ma ciekawą technologię opartą na plastiku. Szczegóły poniżej. 

Za tą innowacyjną technologią stoi polska firma. Według planów w 2023 roku na stacjach benzynowych zatankujemy paliwo wyprodukowane częściowo… z recyklingu plastiku. Dzięki technologii z 1 kg odpadów tworzyw sztucznych można wyprodukować aż litr płynnego paliwa.  

Proekologiczne rozwiązanie budzi żywe zainteresowanie 

Codziennie wytwarza się na świecie ponad milion ton plastiku. Rocznie w samej Unii Europejskiej jest o 19 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, których nie da się poddać recyklingowi. Aż do 75 proc. tych resztek trafia na wysypiska lub kończy w środowisku naturalnym. Według danych PlasticsEurope w 2020 roku wyprodukowano aż 367 mln ton plastiku.

Polska firma wyprodukuje paliwo z tworzyw sztucznych? 

Polska firma opracowała technologię, która pozwala na recykling zmieszanych polimerów. Pozwala ona przetwarzać te odpady z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu – są to między innymi opakowania wielomateriałowe, zabrudzone folie, różne opakowania konsumenckie i odpady przemysłowe.

Produkt końcowy to ciekły węglowodór, który można wykorzystać jako surowiec do produkcji czystego plastiku lub jako komponenty paliwowe. Udało im się opracować nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można z odpadów tworzyw sztucznych produkować frakcje węglowodorowe, przyszłe komponenty benzyn silnikowych lub komponenty oleju napędowego. 

Co więcej, przeprowadzone analizy wykazały, że komponenty wyprodukowane z odpadów tworzyw sztucznych spełniają wszystkie normy dotyczące jakości paliw silnikowych w Europie.

KwK

READ  Sieć 5G w Polsce należy do najwolniejszych na świecie

Post Author: Isomedia