Cały czas są wymyślane i udoskonalane nowoczesne technologie projektowania i produkcji. Między nimi są to modele cyfrowe i druk 3D. Dzięki nim nawet stworzenie samolotu, pojazdu czy myśliwca topowej generacji trwa niewiele i kosztuje znacznie mniej.
Nowa technologia druku ze szkła
Uproszczony proces produkcyjny niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego prace nad jego rozwojem trwają. Naukowcy z UC Berkeley we współpracy z niemieckim Albert Ludwig University of Freiburg stworzyli nową technologię druku ze szkła. To efekt ciągłych prac i udoskonalania procesu, nad którym trwają prace już od 3 lat.
Twierdzą, że technologia druku 3D ze szkła pozwala uzyskać obiekty o lepszej wytrzymałości, wyższej jakości optycznej, elastyczności projektowej, a także jest szybsza. Ta innowacyjna technologia druku 3D ze szkła odnosi się do drukowania mikrostruktur.
Co wyróżnia proces CAL?
Cechą wyjątkową tej technologii druku jest możliwość drukowania niewielkich elementów ze szkła, który został przemianowany na micro-CAL. To z kolei oznacza skomputeryzowaną litografię osiową w skali mikro. Drukowanie elementów ze szkła przyczyni się do uproszczenia całego procesu produkcji elementów takich jak m.in. obiektywy, soczewki, szkła do okularów. Wymagania są coraz większe, a ta metoda ma szansę na nie w pełni odpowiedzieć. Dotychczas dostępne rozwiązania są ograniczone, generują wysoki koszt i zajmują zbyt wiele czasu. W procesie CAL można wydrukować cały obiekt w jednym momencie.
Kwk, f: metalurgiamontemar0 / pixabay