Popularność social mediów jest ogromna i wciąż rośnie – głównie wśród najmłodszych pokoleń. Wiąże się to z różnymi zagrożeniami – uzależnieniem, niepewnymi znajomościami, zamykaniem się na świat zewnętrzny itd.
Jeśli Twoje dziecko porzuca już lalki lub klocki lego na rzecz portali społecznościowych, oznacza to, że dorasta. Co gorsze, wcale nie pyta o zgodę – zakłada swój profil np. na Facebooku i zamieszcza różne treści oraz zdjęcia. Zobaczyć mogą je w zasadzie wszyscy użytkownicy, jeśli nie zmienimy ustawień.
Internet ma swoje plusy – może służyć jako źródło wiedzy, sposób nauki, informator itd. Wiąże się z nim jednak także sporo potencjalnych zagrożeń, a zwłaszcza dla najmłodszych jego użytkowników. Jakich? Na przykład wirtualna przemoc, kradzież danych osobowych (to zjawisko zwane cyberprzestępczością), uzależnienie od Internetu, dostęp do treści uznanych za niebezpieczne itd. To również prosta droga do zawarcia różnych znajomości.
Dzieci mają pierwsze doświadczenia z komputerem już w wieku 4 lat, a wiek ten wciąż się obniża. Dla dzieci w wieku szkolnym to już norma i codzienność, coś naturalnego. Nie wyobrażają sobie świata bez Wi-Fi. Wpisy i zdjęcia zamieszczane na profilach popularnych serwisów często wpływają na ich życie w szkole, a znajomości internetowe są bliższe niż rówieśnicy. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rośnie jednak liczba zagrożeń.
Za bezpieczeństwo dziecka w sieci odpowiedzialność ponoszą dorośli, czyli rodzice lub opiekunowie prawni, ew. w pewnym stopniu także pedagodzy, w tym nauczyciele. Internet to ważne i pomocne medium, ale należy dziecku wyjaśnić, że nie zawsze. Dziecko może sądzić, że właśnie poznało koleżankę w tym samym wieku, a w rzeczywistości może to być pedofil lub przedstawiciel sekty.
Warto poświęcić dziecku uwagę i na spokojnie z nim rozmawiać – nie chodzi o zniechęcanie do Internetu. Wykształci to w dziecku nawyki i uwrażliwi go na pewne zachowania, dzięki czemu trudniej będzie je oszukać.
Jeśli dziecko postanowi, że rejestruje się na Facebooku, Twitterze czy innym serwisie, ustalcie wspólnie warunki. Określ, co może, co jest zabronione itd. Zwykle to moda i presja kolegów są powodem zakładania przez nich konta. Jak dbać o bezpieczeństwo? Należy się angażować i rozmawiać z dzieckiem, jak najwięcej mu tłumaczyć. Wyjściem z sytuacji na pewno nie jest zakaz korzystania z Internetu – dziecko i tak go zresztą złamie i zaangażuje się jeszcze bardziej.
(KKW / Fot. Pixabay/cc0)