Na co dzień korzystamy z Internetu – robimy zakupy, wykonujemy przelewy, rozmawiamy itd. Nie zastanawiamy się nawet, czy czynimy to zgodnie z prawem.
Zdecydowana większość z nas codziennie korzysta z Internetu. To świetne narzędzie dające niemal nieskończenie wiele możliwości – m.in. kontakt z osobami będącymi nawet na drugim krańcu świata, zapłacenie czynszu, kredytu czy rachunków, zrobienie zakupów w e-sklepach i na aukcjach internetowych. Można w ten sposób nawet założyć działalność gospodarczą lub konto w banku albo złożyć wniosek o pożyczkę…
Złudne jest jednak przekonanie, że w Internecie można wszystko. To nieprawda – nie jesteśmy przecież anonimowi, a każdego można mierzyć (np. po numerze IP). Warto wiedzieć, że rozpowszechniając za pośrednictwem Internetu dzieła chronione prawem autorskim (jak pliki mp3, książki, artykuły, filmy, seriale, gry, animacje, programy komputerowe itp.), popełniamy przestępstwo i możemy ponieść odpowiedzialność karną.
Warto także wiedzieć, że zamieszczanie – np. za pomocą mediów społecznościowych czy na blogu – cudzych zdjęć czy tekstów bez zgody ich autora jest przestępstwem. Publikując zdjęcia znajomych bez ich zgody, łamiemy ich prawa i tym samym naruszamy ich dobra osobiste. Pamiętajmy o tych kilku prostych zasadach, aby nie czerpać profitów z cudzej pracy i nie narazić się na odpowiedzialność. Internet daje wiele możliwości, ale nie ze wszystkich warto korzystać…