Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny został wprowadzony w 2014 roku wraz z nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Dzięki niemu mamy możliwość wysłać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź z KRK drogą online.

W lipcu 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Dzięki temu obywatele, przedsiębiorcy i przedstawiciele poszczególnych instytucji mogą wystosować zapytanie do KRK przez Internet. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie, niewymagające wizyty w Biurze Informacyjnym KRK lub Punkcie Informacyjnym KRK. Dostęp do rejestru za pośrednictwem systemu teleinformatycznego znacznie ułatwia komunikację. To innowacyjne rozwiązanie miało obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., ale brak odpowiedniej infrastruktury techniczno-informatycznej opóźnił te plany.
Ponadto od lipca 2014 r. obowiązuje mniejsza opłata za udzielenie informacji z KRK. Obniżono opłaty za wydanie zaświadczeń – za uzyskanie informacji o osobie zapłacimy 30 zł (do tej pory 50 zł), podobnie jak za uzyskanie informacji o podmiocie zbiorowym (do tej pory 100 zł). Jeśli zaś wyślemy zapytanie przez Internet, zapłacimy jeszcze mniej, bo 20 zł.
Jak korzystać? Konieczne jest założenie konta na e-Platformie. Wystarczy się zalogować, wypełnić odpowiedni formularz i opłacić go przelewem elektronicznym. Składać zapytania mogą także instytucje państwowe, np. policja, sądy czy prokuratorzy. Następnie zaś Biuro Informacyjne KRK udzieli odpowiedzi na zapytanie – otrzymamy zaświadczenie, które można zapisać na dysku.

(KKw)

READ  Jakie narzędzia marketingowe są najpopularniejsze?

Post Author: Isomedia