Wraz z rozwojem Internetu, temat ochrony praw autorskich zyskuje na znaczeniu. Warto wiedzieć, je chronić.
Prawa autorskie to kwestia coraz bardziej popularna, gdyż coraz więcej osób korzysta z Internetu. Pracujemy w nim, tworzymy, jesteśmy aktywni zawodowo – a to wiąże się też z ryzykiem i narażeniem na kradzież. Zarówno naszych danych osobowych, jak i pomysłów czy projektów. W Internecie często są łamane nasze prawa autorskie. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak należy korzystać z Internetu, aby nie naruszać przepisów ochrony praw autorskich.
Wyróżniamy prawa autorskie osobiste – polegają na powiązaniu nazwiska twórcy z dziełem, a także majątkowe – zabezpieczają interesy autora. Zasady korzystania z cudzych pomysłów czy projektów reguluje ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83) – potocznie określana jako prawo autorskie. Zgodnie z nią prawem autorskim jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze i podlega ochronie prawnej. Są to m.in. teksty publikowane w Internecie, programy komputerowe, filmy czy zdjęcia. Każdy autor ma możliwość egzekwowania odpowiedzialności cywilnej i karnej, jeśli ktoś naruszy jego prawa autorskie.
Pliki multimedialne – np. utwory muzyczne, filmy itd. – dzięki Internetowi są powszechnie dostępne. Dopuszcza się użytek osobisty, ale nie może on godzić w interesy autora. Pobieranie pliku nie jest przestępstwem, ale jego udostępnianie tak.
Opracowanie merytoryczne: Portal e-regulaminy.pl