Wiele osób twierdzi, że udany związek to dla nich kluczowa wartość. W trakcie pojawiają się różne problemy – z dotarciem się, potrzebami, zasadami, komunikacją, są oczekiwania i brak czasu albo inne kłopoty. Odkładnie rozmowy prowadzi do kryzysu. Warto zdecydować się na terapię dla par, by postarać się ocalić związek.
Zaczyna się jak w bajce, a potem często rozgrywa się dramat. Wspólne życie nie zawsze jest sielanką. Kryzysy w związku pojawiają się, są trudne chwile, silne emocje i problemy. Kiedy konflikt jest bardzo poważny, wiele par decyduje się na rozstanie. Terapia par jest formą psychoterapii dla osób w związku i przeżywających kryzys – może pomóc odbudować relację i sprawić, że obie strony będą się na nowo rozumieć.
Dla kogo jest terapia dla par?
Terapia małżeńska / dla par jest dedykowana dla osób w związku. Mogą w niej brać udział pary żyjące zarówno w formalnych, jak i w nieformalnych związkach heteroseksualnych i homoseksualnych. Szczera i otwarta rozmowa w obecności psychoterapeuty może pomóc naprawić relację, sprawić, że rozumiemy drugą osobę, przyjąć jej punkt widzenia. Niektóre problemy uda rozwiązać się w trakcie paru sesji, te bardziej złożone wymagają roku albo jeszcze dłuższego czasu.
Może dojść do sytuacji, w której problemy są tak głęboko zakorzenione, że konflikt się zaostrza, obie strony ranią się coraz mocniej. Mogą wystąpić też problemy z uzależnieniami, przemocą domową, zdradą. Czasami terapia może pomóc w uświadomieniu, że rozwiązaniem jest jednak rozstanie – to ważne u osób w tzw. toksycznych związkach.
Terapia jako pomoc na trudności w związku
Warto rozważyć terapię małżeńską / dla par w takich przypadkach jak na przykład:
- narastające konflikty,
- zdrada,
- doświadczenie samotności,
- braku czasu dla partnera,
- niezrozumienie lub ignorowanie wzajemnych potrzeb,
- poczucie braku zrozumienia ze strony partnera (emocji i zachowań),
- trudności z komunikacją,
- rutyna, stagnacja w związku,
- chęć rozstania, rozwodu.
Bywa też tak, że nie doszło jeszcze do poważnego problemu w relacji, ale pojawiły się pierwsze symptomy sygnalizujące nadchodzący kryzys. W takiej sytuacji terapia jest jak działanie profilaktyczne i zwykle okazuje się też łatwiejsza. Może nawet uchronić związek przed poważnym kryzysem.
Terapia par – na czym to polega?
Część osób uważa, że psychoterapeuta nie zna problemów danej pary, a poza tym odbyło się już wiele rozmów, które do niczego nie prowadzą. Jednak psychoterapeuta to osoba z doświadczeniem i wiedzą, a poza tym jest z zewnątrz i bezstronnie spojrzy na problemy, a także zauważy ważne mechanizmy. Dlatego promocja psychoterapii i mediacji w obecnych czasach jest tak ważna.
Terapia par polega na znalezieniu problemu i jego przyczyn, a potem na podjęciu prób naprawy. Wiele zależy od nurtu, w jakim psychoterapeuta pracuje, a także od technik. Zwykle duży nacisk kładziony jest na komunikację, by nie prowadziła ona do kłótni, emocji oraz konfliktów, a także na stworzeniu pozytywnej atmosfery – porozumienia i zaufania.
Następnie ustala się zasady, na jakich terapia będzie prowadzona – tzw. „kontrakt terapeutyczny”. Para musi też pamiętać, że terapia nie polega jedynie na pracy w gabinecie, to dopiero początek – ważna jest wspólna i indywidualna praca w domu, a także stosowanie się do zaleceń i wykonywanie zadań między sesjami.
KwK, foto: StockSnap / pixabay