CETA- Organizacje pozarządowe wzywają do transparentności w negocjacjach CETA

Apel Organizacji Pozarządowych o Transparentność w Negocjacjach CETA

Warszawa, 23 października 2012 r. – Pięć czołowych organizacji pozarządowych w Polsce zaapelowało wczoraj do Ministra Gospodarki oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o ujawnienie polskiego stanowiska w negocjacjach dotyczących CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement). CETA to umowa gospodarczo-handlowa między Kanadą a Unią Europejską, mająca na celu usunięcie barier handlowych i inwestycyjnych.

CETA obejmuje szereg kwestii takich jak:

  • Redukcja ceł i innych barier w handlu towarami i usługami,
  • Zwiększenie dostępu do rynków publicznych, zarówno w Kanadzie, jak i w UE,
  • Ochrona praw własności intelektualnej,
  • Współpraca regulacyjna oraz ułatwienia w zakresie inwestycji,
  • Standardy pracy i ochrony środowiska.

Umowa ma na celu nie tylko zwiększenie handlu i inwestycji między stronami, ale także umocnienie współpracy gospodarczej, poprawę efektywności procesów regulacyjnych oraz promowanie zrównoważonego rozwoju.

Organizacje w swoich listach wyraziły zaniepokojenie niedawno potwierdzonymi przez Komisję Europejską planami wprowadzenia nieproporcjonalnych sankcji karnych, podobnych do tych, które spotkały się z krytyką w kontekście ACTA. Apelują o demokratyczną debatę i transparentne negocjacje, aby zapewnić, że umowa CETA będzie sprzyjać wolności i innowacyjności, zwłaszcza w dziedzinie kultury.

Artykuł archiwalny z 23.10.2012

fot. geralt/pixabay

READ  Porady prawne. Kto może wnioskować o alimenty?

Post Author: Isomedia